شاشة LCD تعمل باللمس من Nextion مقاس 5 بوصات NX8048K050 محسنة
الرئيسية / Uncategorized
SKU: Q-RAF#282
432 SAR شامل الضريبة
غير متوفر في المخزون
تصنيف المنتجات
  • All Electronics Components
    • منظم جهد
  • DIY
  • iC
  • Power Supply
  • Relays
  • Sockets
  • Tools and Devices
  • Triac,Diac,&SCR
  • Uncategorized
  • أسلاك
  • اردوينو
    • اردوينو شيلد
    • لوحات اردوينو
  • الصوت ومتعلقاته
  • القطع الميكانيكية
  • انترنت الاشياء
  • بطاريات
  • ترانزستورات
  • حساسات
  • حقائب تعليمية
  • دوائر متكاملة
  • راسبيري باي
  • شاشات عرض LCD
  • فارستور MOV
  • فيوزات
  • ليد ماتريكس
  • ليدات وموحدات
    • دايود - موحد
    • زينر دايود
    • ليد LED
  • مذبذبات Oscillators
  • مفاتيح سويتشات
  • مقاومات
    • مقاومات ربع واط
    • مقاومات ضوئية
    • مقاومات متغيرة بوتنشوميتر
  • مكثفات
  • منتجات أخرى
  • مواتير ودرايفرات
  • ميكروبت
  • ميكروكنترولر
  • الوصف
Nextion Enhanced NX8048K050 – Generic 5.0” HMI Touch Display
The Nextion Enhanced versions are more powerful than the standard ones. Compare to the basic Nextion displays, the enhanced ones have added some new functions, such as: supporting built-in RTC, supporting save data to Flash, supporting GPIO, larger flash capacity and larger CPU clock. The enhanced Nextion series has 7 size covers from generic 2.4” to 7.0”.
Nextion Enhanced NX8048K050 is a powerful 5.0” HMI TFT display, with 32MB Flash data storage space, 1024 byte EEPROM, 8192 byte RAM. With GPIO supported, now customers can use Nextion to control external devices.
Features
  • Supports built-in RTC
  • Supports GPIO
  • SD Card interface: support max 32G Micro TF/SD card (FAT32 file format)
  • Flash data storage space: 32MB
  • EEPROM: 1024 bytes
  • RAM: 8192 bytes
  • Instruction buffer: 1024 bytes
  • Color: 65K (65536) colors
  • Resolution: 800×480 pixel
  • Adjustable Brightness:0~230 nit- the interval of adjustment is 1%
Specification
  • Visual Area: 108mm(L)×64.8mm(W)
  • Layout size: 133.5(L)×84(W)×6.8(H)
  • Touch type: Resistive
  • Backlight: LED
  • Backlight lifetime (Average): >30,000 Hours
  • Net Weight: 128 g
  • Recommended power supply: 5V 1A
  • Certificates: CE/EMC, RoHS (certificates)
Package includes
1× 5.0″ Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
منتجات ذات صلة
74LS76 IC JK Flip Flop 747674LS76 IC JK Flip Flop 7476
74LS76 IC JK Flip Flop 7476
10 SAR شامل الضريبة
Power Connector Module DC005Power Connector Module DC005
All Electronics Components
Power Connector Module DC005
9 SAR شامل الضريبة
Heat sink for Peltier or anything 40x40x11mm
غير متوفر في المخزون
18 SAR شامل الضريبة
long pin header female 8Plong pin header female 8P
long pin header female 8P
4 SAR شامل الضريبة
-3%
LED module Cool White Color 12v x100pcsLED module Cool White Color 12v x100pcs
منتجات أخرى
LED module Cool White Color 12v x100pcs
202 SAR 196 SAR شامل الضريبة
Resistor 220 Ohm 1/4WResistor 220 Ohm 1/4W
Resistor 220 Ohm 1/4W
1 SAR شامل الضريبة
Pin Header Female 40p 2.54mmPin Header Female 40p 2.54mm
Pin Header Female 40p 2.54mm
5 SAR شامل الضريبة
-40%