شاشة LCD تعمل باللمس من Nextion مقاس 5 بوصات NX8048K050 محسنة
الرئيسية / Uncategorized
SKU: Q-RAF#282
432 SAR شامل الضريبة
غير متوفر في المخزون
تصنيف المنتجات
  • All Electronics Components
    • منظم جهد
  • DIY
  • iC
  • Power Supply
  • Relays
  • Sockets
  • Tools and Devices
  • Triac,Diac,&SCR
  • Uncategorized
  • أسلاك
  • اردوينو
    • اردوينو شيلد
    • لوحات اردوينو
  • الصوت ومتعلقاته
  • القطع الميكانيكية
  • انترنت الاشياء
  • بطاريات
  • ترانزستورات
  • حساسات
  • حقائب تعليمية
  • دوائر متكاملة
  • راسبيري باي
  • شاشات عرض LCD
  • فارستور MOV
  • فيوزات
  • ليد ماتريكس
  • ليدات وموحدات
    • دايود - موحد
    • زينر دايود
    • ليد LED
  • مذبذبات Oscillators
  • مفاتيح سويتشات
  • مقاومات
    • مقاومات ربع واط
    • مقاومات ضوئية
    • مقاومات متغيرة بوتنشوميتر
  • مكثفات
  • منتجات أخرى
  • مواتير ودرايفرات
  • ميكروبت
  • ميكروكنترولر
  • الوصف
Nextion Enhanced NX8048K050 – Generic 5.0” HMI Touch Display
The Nextion Enhanced versions are more powerful than the standard ones. Compare to the basic Nextion displays, the enhanced ones have added some new functions, such as: supporting built-in RTC, supporting save data to Flash, supporting GPIO, larger flash capacity and larger CPU clock. The enhanced Nextion series has 7 size covers from generic 2.4” to 7.0”.
Nextion Enhanced NX8048K050 is a powerful 5.0” HMI TFT display, with 32MB Flash data storage space, 1024 byte EEPROM, 8192 byte RAM. With GPIO supported, now customers can use Nextion to control external devices.
Features
  • Supports built-in RTC
  • Supports GPIO
  • SD Card interface: support max 32G Micro TF/SD card (FAT32 file format)
  • Flash data storage space: 32MB
  • EEPROM: 1024 bytes
  • RAM: 8192 bytes
  • Instruction buffer: 1024 bytes
  • Color: 65K (65536) colors
  • Resolution: 800×480 pixel
  • Adjustable Brightness:0~230 nit- the interval of adjustment is 1%
Specification
  • Visual Area: 108mm(L)×64.8mm(W)
  • Layout size: 133.5(L)×84(W)×6.8(H)
  • Touch type: Resistive
  • Backlight: LED
  • Backlight lifetime (Average): >30,000 Hours
  • Net Weight: 128 g
  • Recommended power supply: 5V 1A
  • Certificates: CE/EMC, RoHS (certificates)
Package includes
1× 5.0″ Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
منتجات ذات صلة
UT136+ جهاز ملتيميتر رقمي اوتورينجUT136+ جهاز ملتيميتر رقمي اوتورينج
غير متوفر في المخزون
All Electronics Components
UT136+ جهاز ملتيميتر رقمي اوتورينج
160 SAR شامل الضريبة
Pin Header Male 40P 2.54mmPin Header Male 40P 2.54mm
Pin Header Male 40P 2.54mm
5 SAR شامل الضريبة
-13%
سماعة تنبيه بصوت متقطع buzzer 3-24v Intermittent sound
15 SAR 13 SAR شامل الضريبة
long pin header female 10Plong pin header female 10P
long pin header female 10P
5 SAR شامل الضريبة
Rs232 to Usb Serial Db9 to Usb ConverterRs232 to Usb Serial Db9 to Usb Converter
Rs232 to Usb Serial Db9 to Usb Converter
35 SAR شامل الضريبة
-31%
LED module 5730 White Color 12v x200pcsLED module 5730 White Color 12v x200pcs
منتجات أخرى
LED module 5730 White Color 12v x200pcs
288 SAR 200 SAR شامل الضريبة
Micro USB To Dip adapter breakout boardMicro USB To Dip adapter breakout board
Micro USB To Dip adapter breakout board
Heat sink for Peltier or anything 40x40x11mm