شاشة LCD تعمل باللمس من Nextion مقاس 5 بوصات NX8048K050 محسنة
الرئيسية / Uncategorized
SKU: Q-RAF#282
432 SAR شامل الضريبة
غير متوفر في المخزون
تصنيف المنتجات
  • All Electronics Components
    • منظم جهد
  • DIY
  • iC
  • Power Supply
  • Relays
  • Sockets
  • Tools and Devices
  • Triac,Diac,&SCR
  • Uncategorized
  • أسلاك
  • اردوينو
    • اردوينو شيلد
    • لوحات اردوينو
  • الصوت ومتعلقاته
  • القطع الميكانيكية
  • انترنت الاشياء
  • بطاريات
  • ترانزستورات
  • حساسات
  • حقائب تعليمية
  • دوائر متكاملة
  • راسبيري باي
  • شاشات عرض LCD
  • فارستور MOV
  • فيوزات
  • ليد ماتريكس
  • ليدات وموحدات
    • دايود - موحد
    • زينر دايود
    • ليد LED
  • مذبذبات Oscillators
  • مفاتيح سويتشات
  • مقاومات
    • مقاومات ربع واط
    • مقاومات ضوئية
    • مقاومات متغيرة بوتنشوميتر
  • مكثفات
  • منتجات أخرى
  • مواتير ودرايفرات
  • ميكروبت
  • ميكروكنترولر
  • الوصف
Nextion Enhanced NX8048K050 – Generic 5.0” HMI Touch Display
The Nextion Enhanced versions are more powerful than the standard ones. Compare to the basic Nextion displays, the enhanced ones have added some new functions, such as: supporting built-in RTC, supporting save data to Flash, supporting GPIO, larger flash capacity and larger CPU clock. The enhanced Nextion series has 7 size covers from generic 2.4” to 7.0”.
Nextion Enhanced NX8048K050 is a powerful 5.0” HMI TFT display, with 32MB Flash data storage space, 1024 byte EEPROM, 8192 byte RAM. With GPIO supported, now customers can use Nextion to control external devices.
Features
  • Supports built-in RTC
  • Supports GPIO
  • SD Card interface: support max 32G Micro TF/SD card (FAT32 file format)
  • Flash data storage space: 32MB
  • EEPROM: 1024 bytes
  • RAM: 8192 bytes
  • Instruction buffer: 1024 bytes
  • Color: 65K (65536) colors
  • Resolution: 800×480 pixel
  • Adjustable Brightness:0~230 nit- the interval of adjustment is 1%
Specification
  • Visual Area: 108mm(L)×64.8mm(W)
  • Layout size: 133.5(L)×84(W)×6.8(H)
  • Touch type: Resistive
  • Backlight: LED
  • Backlight lifetime (Average): >30,000 Hours
  • Net Weight: 128 g
  • Recommended power supply: 5V 1A
  • Certificates: CE/EMC, RoHS (certificates)
Package includes
1× 5.0″ Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
منتجات ذات صلة
-13%
All Electronics Components
سماعة تنبيه بصوت متقطع buzzer 3-24v Intermittent sound
15 SAR 13 SAR شامل الضريبة
TTL UART to USB ConverterTTL UART to USB Converter
غير متوفر في المخزون
TTL UART to USB Converter
41 SAR شامل الضريبة
Timer Relay Delay Switch Module XY-LJ02Timer Relay Delay Switch Module XY-LJ02
Timer Relay Delay Switch Module XY-LJ02
87 SAR شامل الضريبة
long pin header female 6Plong pin header female 6P
long pin header female 6P
3 SAR شامل الضريبة
Pin Header Female 40p 2.54mmPin Header Female 40p 2.54mm
Pin Header Female 40p 2.54mm
5 SAR شامل الضريبة
Resistor 15 Ohm 1/4WResistor 15 Ohm 1/4W
Resistor 15 Ohm 1/4W