2PCS / BATTERY 3.7V-14500-1500MAH (AA)
Home / Batteries
SKU: Q-SHOW#3120
32 SAR inc. Vat.
Product categories
  • All Electronics Components
    • DIY
    • iC
    • Regulator
  • Batteries
  • Capacitors
  • Diodes and LEDs
    • Diode Rectifier
    • Light Emitting Diode LED
    • Zener Diodes
  • Fuse
  • Integrated-Circuits IC
  • IoT Internet of Things
  • LCD displays
  • Learning Kits
  • Led Matrix
  • Mechanical Parts
  • MicroBit
  • MicroControllers
  • Motors & Drivers
  • Oscillators
  • other-products
  • Power Supply
  • Prototyping Boards
    • Boards for Arduino
    • Shields for Arduino
  • Raspberry Pi
  • Relays
  • Resistors
    • Photo Resistor LDR
    • Potentiometer-Variable Resistor
    • Resistors 1/4 Watt
  • Sensors
  • Sound components
  • Switches
  • Tools and Devices
  • Transistors
  • Triac,Diac,&SCR
  • Uncategorized
  • Varistor MOVs
  • Wires
    • Sockets
  • Description
14500 Rechargeable Li-ion Battery 3.7V 1500mAh Battery 14500 Rechargeable Batteries
Factory original equipment batteries.
Lithium and rechargeable-lithium options available.
Higher capacity and lower weight than other rechargeable batteries.
Higher energy density.
Free from leakage of Liquid Electrolyte.
Specifications:
Type: li-ion
Voltage: 3.7V
Model: 14500
Capacity: 1500mAh
Rechargeable: Yes
Size: 14 x 50mm (AA)
Related products
Snap Connector with Power Plug for 9v battery
Out of stock
All Electronics Components
6 SAR inc. Vat.
-26%
Battery 3.7v Rechargeable 18650
23 SAR 17 SAR inc. Vat.
-62%
TP4056 – 18650 lithium battery charging board 1A with protectionTP4056 – 18650 lithium battery charging board 1A with protection
TP4056 – 18650 lithium battery charging board 1A with protection
34 SAR 13 SAR inc. Vat.
Small Battery holder 3v 2025 2032Small Battery holder 3v 2025 2032
Small Battery holder 3v 2025 2032
5 SAR inc. Vat.
-11%
Battery 12v 2.3Ah Lead-Acid Rechargeable Battery
Out of stock
66 SAR 59 SAR inc. Vat.
-21%