2PCS / BATTERY 3.7V-14500-1500MAH (AA)
Home / Batteries
SKU: Q-SHOW#3120
32 SAR inc. Vat.
Product categories
  • All Electronics Components
    • DIY
    • iC
    • Regulator
  • Batteries
  • Capacitors
  • Diodes and LEDs
    • Diode Rectifier
    • Light Emitting Diode LED
    • Zener Diodes
  • Fuse
  • Integrated-Circuits IC
  • IoT Internet of Things
  • LCD displays
  • Learning Kits
  • Led Matrix
  • Mechanical Parts
  • MicroBit
  • MicroControllers
  • Motors & Drivers
  • Oscillators
  • other-products
  • Power Supply
  • Prototyping Boards
    • Boards for Arduino
    • Shields for Arduino
  • Raspberry Pi
  • Relays
  • Resistors
    • Photo Resistor LDR
    • Potentiometer-Variable Resistor
    • Resistors 1/4 Watt
  • Sensors
  • Sound components
  • Switches
  • Tools and Devices
  • Transistors
  • Triac,Diac,&SCR
  • Uncategorized
  • Varistor MOVs
  • Wires
    • Sockets
  • Description
14500 Rechargeable Li-ion Battery 3.7V 1500mAh Battery 14500 Rechargeable Batteries
Factory original equipment batteries.
Lithium and rechargeable-lithium options available.
Higher capacity and lower weight than other rechargeable batteries.
Higher energy density.
Free from leakage of Liquid Electrolyte.
Specifications:
Type: li-ion
Voltage: 3.7V
Model: 14500
Capacity: 1500mAh
Rechargeable: Yes
Size: 14 x 50mm (AA)
Related products
Battery holder 4 AA to power plugBattery holder 4 AA to power plug
All Electronics Components
Battery holder 4 AA to power plug
12 SAR inc. Vat.
Battery 9v Normal type and capacity
7 SAR inc. Vat.
Boost converter USB 0.9V~5V to 5V 600MABoost converter USB 0.9V~5V to 5V 600MA
Boost converter USB 0.9V~5V to 5V 600MA
29 SAR inc. Vat.
Power Adapter 12v 2APower Adapter 12v 2A
Power Adapter 12v 2A
29 SAR inc. Vat.
-21%
Battery 6v 4.5Ah/20HR Rechargeable
58 SAR 46 SAR inc. Vat.
-26%
Battery 3.7v Rechargeable 18650
23 SAR 17 SAR inc. Vat.
Male DC 2.1mm Power Adapter to Screw Terminal BlockMale DC 2.1mm Power Adapter to Screw Terminal Block
Male DC 2.1mm Power Adapter to Screw Terminal Block